Ministarstvo unutrasnjih poslova Republike Srpske
← Повратак на Новости | Информисање јавности » Новости

Одржан радни састанак на тему насиље у породици

| Бијељина | Петак, 21. јул 2023.

 

У просторијамаПолицијске управе Бијељина одржан је радни састанак представника  Полицијске управе и Фондације „Лара“ на којем  се говорило  насиљу у породици  у протеклих шест мјесеци, као и мјерама превенције.

Јелица Кокотовић, инспектор у Сектору криминалистичке полиције, истакла је да насиље не урушава само једну породицу, него цијели систем, као и да је насиљедруштвени проблем.Најчешће се пријављују физичко, психичко, сексуално и економско насиље, а у последње вријеме се све чешће пријављује и тзв.комбиновано насиље. Физичко је углавном насиље које је препознатљиво, постоје видљиве тјелесне повреде, али свако физичко насиље углавном прати и психичко. Са развојем модерне технологије, насиље се преноси из тзв. оффлине средине у онлине средину. Насилник врши насиље путем друштвених мрежа, гдје нема физичког насиља, али имамо јако тешко насиље које оставља на жртву осјећај несигурности и страха, углавном  су дјеца и жене жртве насиља.

У протеклих шест мјесеци текуће године,  евидентирано је укупно 95 пријава, од чега су 72 кривична дјела и 23 по Закону о заштити од насиља у породици.Укупан број извршилаца је био 100, од чега је 88 мушког пола и 12 женског.Евидентирана су и 42 лишења слободе.Када је ријеч о заштитним мјерама, предложена је једна заштитна мјера, односно, обавезан психосоциолошки третман и пет хитних заштитних мјера, а то је удаљење починиоца из куће.

Јована Спремо, кооринаторица Сигурне куће Фондација „Лара“ рекла је да је сарадња између институција и Сигурне куће је изузетно добра, нарочито са представницима МУП-а, који су увијек доступни за ситуације са којима се сусрећу кориснице и запосленице Фондације „Лара“.

Мирзета Томљановић из Фондације „Лара“ каже да је, са доласком пандемије, па надаље, насиље у порасту. Прошле године за првих шест мјесеци у Сигурној кући је боравило 15 жртава, четири пунољетне, три дјечака и осам дјевојчица. Дужина њиховог боравка је била 3.300 ноћења.

„Ова година је још поразнија. Прошле године смо имали око 700 позива на СОС телефон, а ове године више од 400 СОС позива за само првих шест мјесеци, док је 31 жртва смјештена у првих шест мјесеци. Ситуација је заиста посебна, јер поред физичког и психичког насиља, све више су присутна и друга врста насиља“, каже Томљановић.

Не будите жртва насиља пријавите на број 122 који је беспалатан,а позив може бити и анониман.